arkiva

KONKURS PËR VEND PUNE

Projekti “Kultura për ndryshim”, i zbatuar nga Qendra Multimedia dhe Goethe Institut dhe i financuar nga BE, është duke k&e

KOSOVË IS EVERYWHERE - Bern ist überall dhe Qendra Multimedia në një turne letrare në Kosovë

Një party shumëgjuhësore pritet të ndodhë së shpejti. Një ekip i trentë i shkrimtarëve dhe muzicientë

55 SHADES OF GAY - pranvera ballkanike e revolucionit seksual –

8 dhe 9 shtator, nga ora 20:00, në Teatrin Kombëtar të Kosovës Rezervimi i biletave: info@qendra.org Autor: Jeton Neziraj / Regj

Rezidentja e muajit qershor - Luljeta Lleshanaku

Jemi të lumtur t'ju informojmë që rezidentja e radhës, Luljeta Lleshanaku ka arritur në Prishtinë ku do të qën

polip 2017 - PROGRAM

International Literature Festival – polip 7th Edition
 12–14 May 2017 https://polipfestival.wordpress.com http://www.qendra.org Prog

Performanca kosovare “Carla Del Ponte…” do të shfaqet në Hamburg

Performanca teatrore e Qendrës Multimedia “Carla del Ponte trinkt in Pristina einen Vanilla Chai Latte”, mbas premierës së

Pregaditjet për festivalin polip 2017 “Letërsia në ekzil”

 Qendra Multimedia me kënaqësi ju njofton me listën re të autorëve që do të jenë pjesë e edicionit t

Pesë artistë në rezidencën letrare “Prishtina nuk ka lum” 2017

Qendra Multimedia në bashkëpunim me TRADUKI-në dhe Goethe Insitut-in ka përzgjedh pesë artistë për rezidencën

Kosova, Unesco dhe trashëgimia kulturore serbe

Të enjtën (23 shkurt), nga ora 12:00, në Qendrën Multimedia do të mbahet një diskutim, në fokus të së cil

Kriegsverbrechen gehen an die Nieren

Das Theaterstück mit dem Zeitgeist suggerierenden Namen „Carla del Ponte trinkt in Pristina einen Vanilla Chai Latte“ trägt eine

Letërsia në ekzil

Këtë vit në datat 12-15 Maj, Festivali Internacional i Letërsisë polip, ka bashkuar në Prishtinë, 30 autorë ng

FOTODOKS: PAST IS NOW

Galeria e Arteve, Ferizaj Në bashkëpunim me Institutin Goethe, Komunën e Ferizajt – Departamentin për Kulturë, Rini d

EURODRAM – Thirrje e hapur për drama 2017

 Komiteti Shqiptar i EURODRAM, publikon këtë thirrje të hapur për drama të përkthyera në gjuhën shqipe p&

Thirrje per aplikim: "Prishtina nuk ka lum" 2017

Qendra Multimedia nga Prishtina, ne bashkepunim me TRADUK-in dhe Goethe Institute, i ftojne shkrimtaret dhe perkthyesit nga Evropa Juglindore (Slloven

Carla Del Ponte pi Vanilla Chai Latte nё Prishtinё

21 dhe 22 dhjetor 2016, nga ora 20:00 Vendi: Teatri Oda Theater, Prishtinë Nё kёtё performancё kosovare-gjermane, koreografi nga Berlini Jo

Diskutim: Arkivimi si Praktikë

Panelistë: Matija Mrakovcic (Kroaci), Dunja Kucinac (Kroaci), Vesna Milosavljevic (Serbi), Gani Mehmetaj (Kosove) dhe Ajete Zogaj (Kosove) Vend

"Kein problem S’ka Problem" vjen në Prishtinë

Shfaqja “Kein Problem S’ka Problem” me regji nga Blerta Neziraj dhe Caroline Ringeisen do të shfaqet në Prishtinë me

Java e filmit gjerman

Gjatë muajit Nëntor dhe Dhjetor Qendra Multimedia në bashkëpunim me Goethe Institut do t’I shfaq tre filma gjerman me titra

"Një shfaqje me 4 aktorë" fiton pesë cmime në Ferizaj

“Një shfaqje teatri me katër aktorë..”, u shpërblye ne Festivalin e Teatrove ne Ferizaj me çmimet ‘Shfaqj

Bisedë mes Tanja Sljivar dhe Ervina Halili

 Neser ne Qendren Multimedia do te kete mbremje letrare me Tanja Sljivar, dramaturgja nga Bosnja dhe Hercegovina e cila aktualisht po qendron ne

Prezantim i materialeve te dance-shfaqjes "Jam Burr'?!"

Prezantim i materialeve skenike të dance-shfaqjes "Jam Burr" me koreografen nga Gjermania Katharina Maschenka Horn ee Nemanja Mutic nga

Nje shfaqje me 4 aktore - A political horseplay

"Nje shfaqje me 4 aktore me disa derra, me disa lope, me disa kuaj, me nje Kryeminister dhe nje lope milka, me disa inspektore vendas dhe interna

një shfaqje teatri me 4 aktorë me disa derra me disa lopë me disa kuaj me një kryeministër me një milka e me disa inspektorë vendës e ndërkombëtarë

E shkruar nga një cinik kosovar Premiera: 26 shtator, Teatri Kombëtar i Kosovës 27 Shtator, Teatri Kombëtar Eksperimental, Tir

Programi I rezidencёs letrare “Prishtina nuk ka lum” 2016

 Programi I rezidencёs letrare “Prishtina nuk ka lum” ka mirёpritur nё muajin shtator dy autorё nё rezidencё, tё cilёt po qё

Njoftim nga Qendra Multimedia

Njoftim nga Qendra Multimedia Prishtinë, 8 shtator 2016 Qendra Multimedia ka organizuar dje audicion për përzgjedhjen e 5 aktoreve/va

Vullnetarja e re: Sophia

Pёrshёndetje krejtve :) Unё jam Sophia dhe jam vullnetare nё “Qendra Multimedia” deri nё gusht 2017. Pёr kёtё arsye du me ju tregu

Audicion për aktore

Qendra Multimedia do të organizoj audicion për aktore e valltare të moshës 18 + Vendi I audicionit:Teatri Dodona Data: 7 shtat

Një shfaqje teatri me 4 aktorë

një shfaqje teatri me 4 aktorë me disa derra me disa lopë me disa kuaj me një kryeministër me një milka e me disa inspek

Thirrje e hapur për muzikantë profesionistë

Qendra Multimedia është duke filluar projektin e ri teatror, për të cilin, ne jemi duke kërkuar dy muzikantë, të ci

"Romeo dhe Xhulieta" shfaqet ne Tirane

Kemi kënaqësinë t’ju vnojmë në dijeni që shfaqja e përbashkët serbo-shqiptare “Romeo e Xhulieta&rd

Programi polip 2016

International Literature Festival – polip 6th Edition
 13–15 May 2016 https://polipfestival.wordpress.com http://www.qendra.org &nbs

Rezidenca Letrare “Prishtina nuk ka lum” mirëpret Sabinën

Rezidentja e parë për këtë vit posa arriti në Prishtinë, shkroi dy poezi. Sic duket, ambienti në Prishtinë &eu

Gjashtë shkrimtarë në “Prishtina nuk ka lum” 2016

Qendra Multimedia, në bashkëpunim me TRADUK-in dhe Institutin Goethe, kanë përzgjedhur gjashtë shkrimtarë për rezid

Autore te rinje ne polip 2016

Polip tashmë me krenari ju prezanton edhe dy autore të reja që do të marrin pjesë në edicionin e 6të të festi

Ah Ahilej, muzikë innovative me elemente tradicionale dhe mesazhe që ja vlen të konsiderohen

Kemi kënaqësinë t’ju njoftojmë me bendin nga Serbia, Ah Ahilej I cili do të performojë në edicionin e 6të

Letërsia në shkretëtirën e së vërtetës - polip 2016

Festivali Ndërkombëtar i Letërsisë - polip, Prishtinë, 13 -15 Maj 2016 Edicioni i 6-të LETËRSIA NË SHKRET&Eu

polip 2016

Festivali ndërkombëtar i Letërsisë - polip, në edicionin e tij të 6-të do të fokusohet në hijen e shqet&e

Njoftohu me Anën!

Tung (Hej në gjuhën suedeze) Unë jam Anna, dhe këtë pranverë do të jem pjesë e stafit të Qendrës Mu

Martin Bieri dhe Fitzgerald & Rimini – Evropë / Turne

Poeti Martin Bieri dhe dyshja Fitzgerald&Rimini në polip 2016!  

Thirrje për aplikim "Prishtina nuk ka lum" 2016

Qendra Multimedia në bashkëpunim me TRADUK-in dhe GOETHE Institut-in ftojnë shkrimtarët dhe përkthyesit nga Evropa Juglindore

LETËRSIA E KOSOVËS NË GJERMANI

Qendra Multimedia organizon takim dhe diskutim me përkthyesen e njohur nga Gjermania, Zuzana Finger. Në prezentimin e saj ajo do të fla

ENCIKLOPEDIA E TË GJALLËVE

Një intervenim artistik në realitetet kosovare e serbe Me datë 17 nëntor, 20:00 h, në Teatrin Kombëtar të Kosov&eu

Përkthyesi transparent

Qendra Multimedia dhe TRADUKI organizojnë: Përkthyesi transparent Me datë 30 shtator, nga ora 18:00, në Qendrën Multimedia

KEIN PROBLEM S’KA PROBLEM

Thirrje për aplikim për projektin kosovaro-zviceran “KEIN PROBLEM S’KA PROBLEM”, për të rinjë të mosh&

Vullnetarja e re e Qendrës Multimedia

Pasi vullnetarja jonë e dashur Elisabeth na la dhe shkoi ne Gjermani, ne jemi të lumtur t’ju njoftojmë se vullnetarja e re Caroli

Zgjedhet bordi i ri i qendrës Multimedia

Kemi kënaqësinë t’ju njoftojmë për zgjedhjen e bordit të ri të Qendrës Multimedia, të cilët ja

Teatri për fëmijë dhe të rinj në Gjermani

Ftesë   Qendra Multimedia ka kënaqësinë t’ju ftojë në një diskutim mbi Teatrin për fëmij&eum

POLIP 2015 - HAJDE T'FLASIM PER LIRINE!

22 - 24 Maj  Hapja: e premte, 22 Maj ne ora 19:30   Letërsia pas Charlie Hedbo Fillimi i vitit 2015 u shenjua nga akti terrorist n&

Premiera kosovare e shfaqjes “Romeo e Xhulieta”

Kemi kënaqësinë t’ju vnojmë në dijeni që premiera e shfaqjes së përbashkët sërbo-shqiptare &ld

LUFTA NË KOHËN E DASHURISË në Teatrin Kombëtar të Kosovës

  Shfaqja më e re e Qendrës Multimedia “Lufta në Kohën e dashurisë” do të ketë premierën bot

Fluturimi mbi Teatrin e Kosovës rishfaqet në Prill

"Fluturimi mbi Teatrin e Kosovës" do te reprizohet me 17 prill 2015, nga ora 20:00, në Teatrin Kombëtar të Kosovës

“Romeo dhe Xhulieta” kosovaro-serbe premierë në Beograd

Jemi të lumtur t’ju njoftojmë që premiera e shfaqjes „Romeo dhe Xhulieta“, nga W. Shakespeare, me regji nga Predrag M

"Yue Madeleine Yue" rishfaqet ne Mars 2015

"Yue Madeleine Yue" do te rishfaqet në Mars, në 3 qytete të Kosovës, Pejë, Ferizaj dhe Gjilan. Për ata që

S'KA PROBLEM KEIN PROBLEM

  “A shkruan tekste? A ke dëshirë që të shkruash një tekst për teatër? Ndoshta mbi një temë p

Thirrje për Aplikim "Prishtina nuk ka lum" 2015

  Qendra Multimedia nga Prishtina, në bashkëpunim me TRADUKI-në dhe Goethe Institute fton shkrimtarë dhe përkthyes nga

Party e fundvitit e Qendrës Multimedia,

Me datën 17 dhjetor, Qendra Multimedia organizon party-in e fundvitit. Pas një viti të shëtitjeve me shfaqje teatri anë e mba

Halil Matoshi dialog me Bojan Krivokapic

Nesër (27 nëntor) nga ora 18:00, në Qendrën Multimedia, shkrimtari nga Serbia, Bojan Krivokapic, do të diskutoj për le

Lexim me Bojan Krivokapic

Me datën 27 Nëntor, në Qendrën Multimedia do të lexojë shkrimtari nga Serbia, Bojan Krivokapic. Bojan është

"In Paradise Artists Can Fly"

“In Paradise Artists Can Fly” është një performancë postdramatike muzikore me artistë nga Kosova e Italia. Kjo pe

Bojan Krivokapic, artisti i radhës i rezidencës letrare “Prishtina nuk ka lum”

Artisti i muajit Nëntor i rezidencës letrare “Prishtina nuk ka lum” arriti mbrëmë në Prishtinë. Ai ësht

Komedia "Fluturimi mbi Teatrin e Kosovës" do të shfaqet në Bern të Zvicrrës

Komedia e autorit kosovar Jeton Neziraj “Fluturimi mbi teatrin e Kosovës”, mbas suksesit të saj të fundit në Slloveni

Lexim dhe Diskutim me shkrimtarin nga Mali i Zi Jovan Nikolaidis

Mbrëmë (21.10.2014) në Qendrën Multimedia lexoi autori nga Mali i Zi, Jovan Nikolaidis, i cili ështe dhe njëkohës

Rezidenca letrare "Prishtina nuk ka lum" - Shtator dhe Tetor

Rezidentja e muajit Shtator për programin “Prishtina nuk ka lum” ishte Neda Radulovic nga Serbia e lindur më 1983. Neda pasi k

Dritaret e përkthimit – Dita ndërkombëtare e përkthimit

Qendra Multimedia dhe Klubi i Shkrimtarëve të Kosovës organizuan një ngjarje letrare e cila u mbajt në Qendrën Multime

"Fluturimi mbi Teatrin e Kosovës" në Teatrin Shtetëror të Stambollit

Komedia “Fluturimi mbi teatrin e Kosovës” (Geçtim Ama Tiyatrodan) e autorit kosovar Jeton Neziraj, është duke u in

“Fluturimi mbi teatrin e Kosovës ” udhëton për në Slloveni

  Prishtinë, 17 shtator 2014   Shfaqja nga Kosova, “Fluturimi mbi Teatrin e Kosovës”, prodhim i Qendrës Multim

Një mbrëmje leximi me Josef Winkler

  Mbrëmë (e hënë, 15 shtator), mysafir i radhës në Qendrën Multimedia ka qenë shkrimtari i njohur aust

"PEER GYNT NGA KOSOVA" PER TURNE NE SUEDI

      Pas premierës së suksesshme në Wiesbaden të Gjermanisë, si dhe turneut nëpër Ballkan, shf

Gjashtё drama tё Nezirajt pёrkthehen nё anglisht

“Six Plays” ёshtё libёr me 6 drama tё autorit Jeton Neziraj tё cilat sё fundi janё botuar nё gjuhёn angleze. Nё libёr janё t

Qendra Multimedia boton edhe 2 libra tё ri

Botimeve tё Qendrёs Multimedia sё fundi u janё shtuar edhe dy libra tё tjera. Bёhet fjalё pёr librat e dy autorёve nga Beogradi qё sё fundi

Ervina Halili, Shpёtim Selmani dhe Arbёr Selmani janё tё pёrzgjedhurit pёr qёndrimin nё rezidencёn “pёr kafe te kojshitё”

Ervina Halili ёshtё shkrimtarja e parё nga Kosova qё po qёndron “pёr kafe te kojshitё” nё Beograd. Halili do tё qёndroj gjatё m

Boytchev, Hudolin dhe Markoviq pёrfundojnё qёndrimin nё “Prishtina nuk ka lum”

Programi i rezidencёs “Prishtina nuk ka lum” ka vazhduar kёtё vit nga muaji prill ku nё rezidencё pёr njё muaj qwndroj poetja gjerm

"Peer Gynti nga Kosova" / Turneu Ballkanik

Me datë 15 Maj, në ora 20:00, në Teatrin Oda në Prishtinë, Qendra Multimedia prezanton shafqjen "Peer Gynti nga Kosova&q

"Përgjimi i letërsisë" tema e edicionit të katërt të polip­it

Nga data 16 deri më 18 Maj, Qendra Multimedia në Prishtinë, do të jetë vatër e përgjimeve. Përgjimeve të

Një libër, tekst, apo dosje? Kur letërsia bëhet dixhitale

Panel diskutim: Nikola Richter dhe Albatros Rexhaj 17 Prill, në ora 17.00, Qendra Multimedia me avancimin e internetit janë zhvilluar m&eu

EURODRAM asambleja e përgjithshme në Prishtinë

Është kënaqësi e madhe të Ju njoftojmë se kuvendi i përgjithshëm i radhës i Eurodram do të mbahet n&

"Shembja e Kullës së Ajfelit" në turne ndërkombëtare

Pas ftesës nga Festivali "Theatre European Regions" në Republikën Çeke, "Shembja e Kullës së Ajfelit&qu

Konkurs për pjesëmarrjen e autorëve Kosovarë në programin e rezidencës në Beograd

Ftohen shkrimtarët nga Republika e Kosovës që në periudhën prej 15. Shkurtit deri me 20. Mars 2014 të lajmërohen

polip – Festivali Ndërkombëtar i Letërsisë në Prishtinë – 2014

EDICIONI I KATËRT: PËRGJIMI I LETËRSISË 16-18 maj 2014 Hapja: E premte, 16 maj, në 20h “Tungjatjeta! Ne quhemi POLIP

Johanna von Lenthe vullnetarja jonë për vitin 2013/2014

Tash e disa vite, Qendra Multimedia ka mirëpritur vullnetarë afatgjatë nga Gjermania. Edhe këtë vit ne jemi duke bashkëp

Call for applications: Literary Residency “Pristina has no river” 2014

https://pristinahasnoriver.wordpress.com/ Qendra Multimedia from Prishtina, in cooperation with TRADUKI and Goethe Institute hereby invites writers a

“Peer Gynti nga Kosova” në Prishtinë dhe Wiesbaden

Nesër (11 dhjetor), në orën 17:00, në Qendrën Multimedia, do të bëhet leximi publik i dramës “Peer Gynti

Extreme Makeover II-Culture Clash

Ne kuader te Skena Up Festivalit: Albanian Dance Meeting në bashkëpunim me Qendrën Multimedia Ju fton në dance performancën &

In Other Wor(l)ds - me Tea Hvala

Qendra Multimedia, e premte, nëntor 29 në orën 18:00. In Other Wor(l)ds A ka një gjë të tillë si çudi q&eu

Takimi i katërt i impromptu mbi- PORTRETIZMI I GRAVE NË REKLAMA TË MEDIEVE TË NDRYSHME

QENDRA E MEDIEVE TË GRAVE – WOMEN’S MEDIA CENTER (WMC) në bashkëpunim me QENDRA MULTIMEDIA Organizon TAKIMIN E KA

PREMIERA E SHFAQJES: SHEMBJA E KULLËS SË AJFELIT

Me datë 26 Nëntor 2013, në ora 20.00 në Teatrin Kombëtar të Kosovës në Prishtinë, Qendra Multimedia n&eum

“Fluturimi mbi teatrin e Kosovës” në Prizren dhe Prishtinë

Me datë 27 nëntor, 20:00 h , në Teatrin e Prizrenit, Prizren Me datë 29 nëntor, 20:00 h, në Teatrin “Oda” n

Tea Hvala, artistja e radhes në rezidencën "Prishtina nuk ka lum"

01 Nëntor 2013 Gjatë muajit të Nëntorit “Prishtina nuk ka lum” do të jetë nikoqire e mysafirës son&

DO YOU READ ME?

prozë / poezi / multimedia/ sofa intervistë / biseda /koncert / shoqërim Qendra Multimedia dhe Shoqata Krokodil, në bashkë

New tango @ experiments

New tango @ experiments Place: Qendra Multimedia Date: 25th of October, 2013 Time: 20:00 h Gabriele Marangoni (Italy) | accordion Dargo Raimondi (

Edi Matić nga Spliti në Prishtinë

05 Tetor 2013 Rezidenca për artistë „Prishtina nuk ka lum“ e organizuar nga Qendra Multimedia në Kosovë në muaji

JINX 103

Në kuadër të festivalit CULTURSCAPES 2013 BALKAN, Qendra Multimedia në bashkëpunim me Albania Dance Meeting prezenton perform

Diskutim i hapur me Navid Kermanin: MULTIKULTURALIZMI NË EVROPË

Të shtunën, me 28 Shtator në ora 17:00, Qendra Multimedia do të jetë nikoqire e shkrimtarit dhe orientalistit gjerman Navid

"The Smurfs 2" 3D, u shfaq në kinemanë ABC në Prishtine ne kuadër të festivalit "Play for all"

Nga katër vende të Kosovës, 200 fëmijë të tjerë do të vizitojnë të martën (17.09.) Kinemanë

Vjen në Prishtinë: “LOVE. STATE. KOSOVO”

**** Data: 1 dhe 2 Tetor, 2013 Koha: 20:00 h Vendi: Teatri Oda, Prishtinë  **** Një performancë teatrore unike, me artist&e

Newborn-projekti i ri mes Prishtinës dhe Nottingham-it

Mbi një vit e gjysëm është i vjetër bashkëpunimi që Qendra Multimedia ka filluar me dramaturgun Andy Barrett nga No

Bozhoviq-i e Schwaighofer-i vijnë në shtator

05 Gusht 2013  Shtatori do të sjellë “mysafirin” e dytë dhe të tretë në rezidencën për artis

Ralph Hammerthaler, një gjerman në qytetin pa lum

Rezidenca për shkrimtarë “Prishtina nuk ka lum” Rezidenzës letrare “Prishtina nuk ka lum”, të parës

“Protesto, ngrite zërin, ankohu, sulmo: bëju artist i Kosovës”

Prishtinë, 30 korrik. Qendra Multimedia nga Prishtina ka filluar të realizoj projektin “Protesto, ngrite zërin, ankohu, sulmo: b

Së shpejti, shfaqja për fëmijë “Gamomali”

Prishtinë, 24 qershor, 2013 Kanë filluar këtyre ditëve provat e shfaqjes për fëmijë (mosha 5+) “Gamomali&rdq

LOVE. STATE. KOSOVO

Performuesja zvicrrane Beatrice Fleischlin dhe regjisorja gjermane Antje Schupp të cilat nuk po bashkëpunojnë për herë të

“PRST” – u mirëprit nga publiku prishtinas

Të premten dhe të shtunën (21 dhe 22 Qershor) Qendra Multimedia në Prishtinë ishte nikoqire e shfaqjes “PRST” (G

Teatret e Forumit

Qendra Multimedia ka realizuar gjatë muajit maj dhe qershor ciklin e parë të teatrit të forumit me temën “Dhuna mes cif

…me Xhevdet Bajrajn

Të martën (10 korrik), në ora 18:00, në hapsirën e re të Qendrës Multimedia do të lexohen ekstrakte nga monodr

UNË DEKLAROJ NË RREZIKUN TIM

- solo-performancë e bazuar në tregim personal-   vendi: Teatri “Adriana Abdullahu”, Ferizaj data: 22. 05. 2012 ora: 2

Ora e mësimit në festivalin për fëmijë “Play for all”

Pjesa teatrale e punuar nga Qendra Multimedia e që në fokus kishte fëmijët në një orë mësimore, ishte pjes&eum

Shfaqja "GISHTI"

Me 21 dhe 22 Qershor, nga ora 20:00, në Qendrën Multimedia do të jepet shfaqja "Prst" ("Gishti"), e autorës Do

Edicioni i tretë i Festivalit Ndërkombëtar të Letërsisë – Polip

10-12 Maj Prej datës 10 deri me datën 12 maj, kryeqyteti do të jetë nikoqir i edicionit të tretë të Festivalit Nd&

Contemporary – accordionsolo gabriele marangoni

Pushkunst / indipendent art platform (Milano, Italy) & Qendra Multimedia (Prishtina, Kosovo) present: Music by: John Cage / Toshio Hosokawa / Edg